Events

Select event type to filter by
Tuesday August 03, 2021
Start: Aug 3 2021 3:27 pm

Paul Quassa, Member of the Legislative Assembly for Aggu, today announced his decision to resign his seat as a Member of the Legislative Assembly, effective August 13, 2021.

 

Tuesday August 17, 2021
Start: Aug 17 2021 3:46 pm

IQALUIT, Nunavut (August 17, 2021) - Pat Angnakak, Member of the Legislative Assembly for Iqaluit-Niaqunnguu, today announced her decision to resign her seat as a Member of the Legislative Assembly, effective immediately.

Ms. Angnakak said, “It has been a tremendous honour serving as the Member for Iqaluit-Niaqunnguu. After much reflection and consultation with family and constituents, I have decided to seek the confidence of Nunavummiut to represent them as their next Member of Parliament.”

Syndicate content